ក្រសួងអប់រំកំពុងរៀបចំយន្តការបញ្ជាក់សញ្ញាបត្រពីបរទេស ដើម្បីបង្កើនទំនុកចិត្ត​មកលើប្រព័ន្ធអប់រំនៅកម្ពុជា
ដើម្បីធានា និង​បង្កើន​ទំនុកចិត្ត​របស់សាធារណជន​ មកលើប្រព័ន្ធអប់រំ​នៅកម្ពុជា ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កំពុងតែរៀបចំយន្តការពាក់ព័ន្ធនឹងការបញ្ជាក់សញ្ញាបត្រ​ពីបរទេស។ ការ​រៀបចំយន្តការនេះ ក៏​ជាការឆ្លើយតប​ទៅនឹង​ក្តីបារម្ភពីសញ្ញាបត្រក្លែងក្លាយ ដោយ​ប្រើប្រាស់ជាឈ្មោះសាកលវិទ្យាល័យនៅបរទេសផងដែរ។
ក្នុងកិច្ច​ប្រជុំនាព្រឹកថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានណែនាំ​ដល់​ក្រុមការងារជំនាញ រៀបចំ​សេចក្តីថ្លែងការណ៍ពន្យល់បង្ហាញ​ពីយន្តការ នៃការ​បញ្ជាក់សញ្ញាបត្រ របាយការណ៍​វិភាគ​ពីដំណើរការ នៃការ​បញ្ជាក់សញ្ញាបត្រ និង​ផ្សព្វផ្សាយប្រកបដោយ​តម្លាភាព ទូលំទូលាយ និង​ភាព​ច្បាស់លាស់។
ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០២០ ក្រសួងអប់រំបានពន្លឿនការងារបញ្ជាក់សញ្ញាបត្រ ដោយតម្រូវឱ្យអ្នកស្នើសុំអាចទាញយកពាក្យស្នើសុំបញ្ជាក់សញ្ញាបត្រតាមរយៈ QR Code នៅក្នុងគេហទំព័ររបស់ក្រសួង និងអនុវត្តតាមនីតិវិធីដោយរៀបចំឯកសារជា PDF រួចផ្ញើឯកសារនោះតាមប្រព័ន្ធឌីជីថល Telegram ដោយមិនចាំបាច់មកដាក់ពាក្យស្នើសុំផ្ទាល់នៅការិយាល័យរដ្ឋបាលក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នោះឡើយ។
ដោយឡែកសម្រាប់យន្តការនៃការពិនិត្យ និងរៀបចំចេញលិខិតបញ្ជាក់ បន្ទាប់ពីទទួលបានពាក្យស្នើសុំជា PDF រួចមក មន្ត្រីជំនាញនៃនាយកដ្ឋានគ្រប់គ្រងឧត្តមសិក្សានឹងអញ្ជើញសាម៉ីអ្នកស្នើសុំដើម្បីយកឯកសារច្បាប់ដើមមកពិនិត្យផ្ទៀងផ្ទាត់និងអនុវត្តតាមនីតិវិធីបន្តបន្ទាប់ដូចជា ពិនិត្យសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬសញ្ញាបត្របរិញ្ញាបត្រ ឬសញ្ញាបត្របរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ ឬសញ្ញាបត្របណ្ឌិតរបស់អ្នកបេក្ខជនស្នើសុំ។ ពិនិត្យភាពត្រឹមត្រូវនៃគ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលនៅក្រៅប្រទេសដែលមានការទទួលស្គាល់ពីស្ថាប័ន មានច្បាប់អនុញ្ញាត ចៀសវាងពីគ្រឹះស្ថានដែលមិនមានច្បាប់អនុញ្ញាតនៅសាមីប្រទេសផ្តល់សញ្ញាបត្រ ដូចជា៖ ពិនិត្យតាមគេហទំព័រគ្រឹះស្ថានឬគេហទំព័រផ្ទៀងផ្ទាត់ផ្លូវការទទួលស្គាល់ដោយក្រុមប្រឹក្សាឧត្តមសិក្សានៃប្រទេសផ្តល់សញ្ញាបត្រជាដើម។
ចុងក្រោយ មន្រ្តីនឹងពិនិត្យភាពត្រឹមត្រូវនៃឯកសារយោងរបស់អ្នកស្នើសុំ មុននឹងរៀបចំលិខិតបញ្ជាក់ដាក់ជូនថ្នាក់ដឹកនាំនាយកដ្ឋាននិងគោរពស្នើសុំហត្ថលេខាពីថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួង៕