ហ្ស៊េរុយសាឡិម ៖ លោក Benjamin Netanyahu នាយករដ្ឋមន្ត្រី អ៊ីស្រាអែល បាននិយាយ កាលពីថ្ងៃអាទិត្យ ថា អ៊ុយរ៉ាញ៉ូមដែលចម្រាញ់បានទាំងអស់ ត្រូវតែបញ្ជូនចេញពីប្រទេសអ៊ីរ៉ង់។
ការអត្ថាធិប្បាយរបស់លោក បានកើតឡើង ចំថ្ងៃតែមួយដែលរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសអ៊ីរ៉ង់ លោក Abbas Araghchi បានធ្វើដំណើរ ទៅកាន់ប្រទេសស្វីស ចូលរួមជុំទីពីរ នៃកិច្ចចរចានុយក្លេអ៊ែរ ជាថ្មី ជាមួយសហរដ្ឋអាមេរិក។
អំឡុងសុន្ទរកថា នៅក្រុងហ្ស៊េរុយសាឡឹម កាលពីថ្ងៃទី១៥ ខែកុម្ភៈ, លោក Netanyahu លើកឡើងថា កិច្ចព្រមព្រៀងណាមួយ រវាងសហរដ្ឋអាមេរិក និងអ៊ីរ៉ង់ ត្រូវតែពាក់ព័ន្ធនឹងការដកចេញនូវសារធាតុអ៊ុយរ៉ាញ៉ូម ដែលចម្រាញ់បាន ចេញពីប្រទេសអ៊ីរ៉ង់ ក៏ដូចជា ដកសមត្ថភាព របស់ទីក្រុងតេអេរ៉ង់ ក្នុងការបង្កើន បន្ថែមទៀត។
លោក Netanyahu បានរៀបរាប់ថា «ទីមួយ គឺថា សម្ភារៈដែលសម្បូរបែបទាំងអស់ ត្រូវចាកចេញពីប្រទេសអ៊ីរ៉ង់…ទីពីរ អ៊ីរ៉ង់ មិនគួរមានសមត្ថភាពលើកកម្ពស់ ហើយ រុះរើគ្រឿងបរិក្ខារ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ដែលអាចឱ្យប្រទេសនេះបង្កើន នៅកន្លែងដំបូង… ទី៣ គឺជាការដោះស្រាយបញ្ហាមីស៊ីលបាលីស្ទិក»។
ភាពមិនច្បាស់លាស់ គួរឱ្យកត់សម្គាល់ ជុំវិញជោគវាសនា នៃការស្តុកទុករបស់អ៊ីរ៉ង់ ជាង ៤០០គីឡូក្រាម នៃ សារធាតុអ៊ុយរ៉ាញ៉ូម ៦០ភាគរយ ត្រូវបានគេមើលឃើញចុងក្រោយ ដោយអ្នកត្រួតពិនិត្យនុយក្លេអ៊ែរ នៅក្នុងខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ ពោលគឺជាការកត់សម្គាល់ដឹង នៅមុនពេល ដែលអ៊ីស្រាអែល និងសហរដ្ឋអាមេរិក ធ្វើការវាយប្រហារ កម្ទេចទីតាំងនុយក្លេអ៊ែរ អ៊ីរ៉ង់៕