រដ្ឋាភិបាលរៀបចំបង្កើតគម្រោងឧទ្យានថាមពលព្រះអាទិត្យខ្នាតយក្សនៅកំពង់ឆ្នាំង
ភ្នំពេញ៖រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា គ្រោងនឹងបង្កើតឧទ្យានថាមពលព្រះអាទិត្យ កម្លាំង ១០០ មេហ្គាវ៉ាត់មួយក្នុងខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ដែល​ជាគម្រោងប្រើ​ប្រាស់​ថាមពលស្អាតដ៏ធំក្នុងប្រទេស ដើម្បីបង្កើនការប្រើប្រាស់ថាមពល​កកើត​ឡើងវិញ និងពង្រីកលទ្ធភាព​ប្រើប្រាស់​អគ្គិសនីក្នុងតម្លៃសមរម្យ។
ក្នុងពេលនេះអគ្គិសនីកម្ពុជា(EDC) បានប្រកាសឱ្យមានការដេញថ្លៃជា​អន្តរជាតិសម្រាប់អនុវត្តគម្រោងថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ ៦០មេហ្គាវ៉ាត់ ដែលជាផ្នែកមួយនៃគម្រោងយក្សនេះ។
យោងតាមសារព័ត៌មានបរទេស SolarQuarter ក្រុមហ៊ុនដែលឈ្នះការ​ដេញថ្លៃ ក៏នឹងទទួលបានកិច្ចព្រមព្រៀងទិញ​លក់​ថាមពល​រយៈពេលវែង​ជាមួយ EDC។
default
គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះបង្ហាញពីការយកចិត្តទុកដាក់កាន់តែខ្លាំងឡើងរបស់កម្ពុជា លើការអភិវឌ្ឍន៍ថាមពលស្អាត។ នេះបើយោងតាម Solar Quarter។
ប្រទេសមួយចំនួននៅតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ដូចជា វៀតណាម ថៃ និង​ម៉ាឡេស៊ី ក៏កំពុងពន្លឿនការដាក់ពង្រាយថាមពលកកើតឡើង​វិញផងដែរ។ ដោយឡែក សម្រាប់កម្ពុជា គម្រោងថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ ៦០មេហ្គាវ៉ាត់ គឺជាជំហានដ៏សំខាន់មួយ​ឆ្ពោះទៅរក​ការពង្រឹងសន្តិសុខថាមពល កាត់​បន្ថយ​ការពឹងផ្អែកលើប្រភពធម្មតា និងឆ្លើយតបនឹងការកើនឡើងនៃតម្រូវ​ការអគ្គិសនីក្នុងស្រុក។
យោងតាមក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល ក្នុងឆ្នាំ២០២៥ កម្ពុជាបាននាំចូល​ថាមពលអគ្គិសនីក្នុងបរិមាណ ១.៧៦៥លាន​គីឡូវ៉ាត់ម៉ោង ពីប្រទេស​ជិតខាង រួមមាន ប្រទេសថៃ វៀតណាម និងឡាវ។ ប៉ុន្តែ នៅពាក់កណ្ដាល​ឆ្នាំ២០២៥ កម្ពុជាបានកាត់ផ្ដាច់ទាំងស្រុងនូវ​ការនាំចូលថាមពលអគ្គិសនីពី​ប្រទេសថៃ ដោយសារជម្លោះព្រំដែន៕