ភ្នំពេញ៖យ៉ាងហោចមានជនបរទេសជាង ២១ម៉ឺននាក់ បានចាកចេញពីប្រទេសកម្ពុជាដោយស្ម័គ្រចិត្ត ក្នុងយុទ្ធនាការបង្ក្រាបការឆបោកតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាអនឡាញ ចាប់តាំងពី ខែមិថុនា ឆ្នាំកន្លងទៅរហូតដល់ពេលនេះ។នេះបើតាមតួលេខផ្លូវការរបស់ក្រសួងមហាផ្ទៃ។
នៅក្នុងពិធីបើកយុទ្ធនាការ «ទិវាអ៊ីនធឺណិតសុវត្ថិភាព» កាលពីថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈ ឯកឧត្តមសន្ដិបណ្ឌិត ស សុខា ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ លើកឡើងថា កម្ពុជាបាននិរទេសជនបរទេសជាង ៤៨.០០០នាក់ ក្នុងប្រតិ បត្តិការឆបោកតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ។ ដោយឡែកជនបរទេសជាង ២១ម៉ឺននាក់បានចាកចេញពីប្រទេសកម្ពុជាដោយស្ម័គ្រចិត្ត។
កាលពីម្សិលមិញប្រធានាធិបតីកូរ៉េខាងត្បូង លោក លី ជេម្យុង (Lee Jae Myung) បានសាទរ និងកោតសរសើរចំពោះសមិទ្ធផលនៃកិច្ចសហការរវាងក្រុមសមត្ថកិច្ចកូរ៉េ ជាមួយសមត្ថកិច្ចកម្ពុជាក្នុងការបង្ក្រាប និងទប់ស្កាត់ក្រុមឆបោកតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា ឬ Online scam។
ទេសរដ្ឋមន្រ្តីឯកឧត្តម ឆៃ ស៊ីណារិទ្ធ ប្រធានលេខាធិការដ្ឋានគណៈកម្មការចំពោះកិច្ចប្រយុទ្ធប្រឆាំងការឆបោកតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា (គ.ប.ឆ.ប.) កាលពីថ្ងៃពុធទី១៨ ខែកុម្ភៈ បានបញ្ជាក់នៅចំពោះមុខបណ្តាអង្គទូតបរទេសចំនួន ២៦ប្រទេសថា រយៈពេល ៨ខែចុងក្រោយនេះ តុលាការកម្ពុជាបានផ្តន្ទាទោសមេខ្លោង និងបក្ខពួកក្នុងសំណុំរឿងឆបោកអនឡាញចំនួនជាង ៥០០នាក់ផងដែរ។ ក្នុងនោះរាប់បញ្ចូលទាំងសំណុំរឿងលោក ចេន ហ្ស៊ី អតីតឧកញ៉ា លី គួង និងសំណុំរឿងធំៗពាក់ព័ន្ធនឹងមេខ្លោងជាជនបរទេសផ្សេងទៀតផង។
ឯកឧត្តមលើកឡើងថា ក្នុងប្រតិបត្តិការចាប់តាំងពីខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ រហូតដល់ដើមឆ្នាំ២០២៦ អាជ្ញាធរកម្ពុជាបានបង្ក្រាបបទល្មើសឆបោកអនឡាញចំនួន ២០០ករណី សរុបប្រមាណ ២៥០០ទីតាំង និងប្រមូលបានឧបករណ៍បច្ចេកវិជ្ជាជាង ៤៦.០០០ពាន់។
យោងតាមសារព័ត៌មានកូរ៉េ The Chosun daily សមត្ថកិច្ចកូរ៉េខាងត្បូង សហការជាមួយសមត្ថកិច្ចកម្ពុជារយៈពេល២ខែកន្លងមកបានចាប់ខ្លួនជនឆបោកចំនួន១៤០នាក់ និងចាប់ខ្លួនមេខ្លោងចំនួន៦នាក់ ក្នុងនោះមានមេខ្លោងគ្រាក់ៗកម្រិត A ម្នាក់ និងកម្រិត B ម្នាក់។ មេខ្លោងធំៗទាំងពីរដែលពាក់ព័ន្ធនឹងការឆបោកទឹកប្រាក់សរុបជាង ១០លានដុល្លារអាម៉េរិក។
បើតាមឯកឧត្តមអភិសន្ដិបណ្ឌិត ស សុខា ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ មានប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាបានបាត់បង់ប្រាក់ចំនួន ៤៥លានដុល្លារអាម៉េរិកក្នុងឆ្នាំ២០២៥ ដោយសារការបោកប្រាស់តាមអ៊ីនធឺណិតនៅក្នុងស្រុក។ ការបាត់បង់ប្រាក់នេះ ដោយសារជនរងគ្រោះមួយចំនួនរងការគំរាមកំហែងពីការចែករំលែកព័ត៌មានផ្ទាល់ខ្លួនដើម្បីបង្ខូចកេរ្តិ៍ឈ្មោះពួកគេ។ ខណៈជនរងគ្រោះជាច្រើននាក់បានធ្វើអត្តឃាត ក្រោមភាពតានតឹងនៃការជំរិតទារប្រាក់តាមប្រព័ន្ធអ៊ិនធឺណិតនេះ។
ប្រទេសកម្ពុជាបានដាក់ផែនការជាក់លាក់ក្នុងការលុបបំបាត់អំពើឆបោកតាមអនឡាញឱ្យអស់នៅត្រឹមខែមេសា ឆ្នាំ ២០២៦នេះ។ បច្ចុប្បន្នរដ្ឋាភិបាលកំពុងតែរៀបចំសេចក្តីព្រាងច្បាប់ប្រឆាំងការឆបោកតាមអ៊ីនធឺណិត ក្នុងគោលដៅទប់ស្កាត់ការរីករាលដាលនៃឧក្រិដ្ឋកម្មសកលនេះ៕